Zawód detektywa. Fikcje, wyobrażenia i rzeczywistość.

Zawód detektywa. Fikcje, wyobrażenia i rzeczywistość.

Kim jest prywatny detektyw? Literatura oraz filmy dostarczają wielu wzorów i idoli, których - szczególnie młodzi ludzie - chcieliby naśladować, by „naprawiać świat”, „walczyć ze złem” bądź „zbawiać wszechświat”. Jakkolwiek chlubne i zacne to idee, to jednak rzeczywistość wymaga mocnego stąpania po ziemi i racjonalizmu.
Praca detektywów stała się w ostatnich latach nie tylko bardzo pożądana, ale też modna, co zauważa się na co dzień w ogólnodostępnych mediach. Stąd wysoka oglądalność m.in. telenoweli, opowiadających o codziennych zmaganiach dzielnych detektywów uzbrojonych w broń od stóp do głów, łapiących przestępców i wykonujących karkołomne zadania.
Przedstawiany filmowo obraz pracy detektywa w istocie rzeczy nijak się ma do rzeczywistości i realiów tego zawodu. Jeśli sądzisz, że wystarczy szybko biegać i dobrze celować strzelając- jesteś w wielkim błędzie. Prywatny detektyw nie jest ani J. Bondem ani Supermenem, ani tym bardziej żadną z postaci, jakie kreowane są obecnie w polskich serialach quasi dokumentalnych. Co do zasady również, w codziennej pracy nie posługuje się bronią.
Większość zadań detektywa, jakie wyobraża sobie przeciętny klient bądź widz- jest NIEDOZWOLONYCH przez polskie prawo. Niestety lektury historii wyssanych z palca bądź oglądanie modnych obecnie filmów o tej tematyce, dostarcza niezgodnego z faktami wyobrażenia o tym zawodzie. To niejednokrotnie wprowadza klientów w błąd, sądzących, iż detektyw jako jedyny ukarze, ba - nawet zastrzeli przestępcę bądź wtargnie do pokoju hotelowego, by na gorącym uczynku złapać i sfilmować niewiernego małżonka.

Skoro nie Bond to kto?

Nie ulega wątpliwości, że praca detektywa jest bardzo ciekawa i różnorodna. Wykonywanie zawodu detektywa wiąże się z posiadaniem odpowiednich predyspozycji osobowościowych i charakterologicznych. Nie jest to praca dla osób, które cenią spokój, rutynowe czynności i wykonywanie obowiązków od 8 do 16.
Praca detektywa to przede wszystkim kreatywna praca intelektualna. Wymaga doskonałych umiejętności analitycznych a także zdolności przewidywania czyichś zachowań, ruchów, decyzji oraz wrodzonej intuicji. Stąd doskonale sprawdzają się w tej roli osoby z przygotowaniem i wykształceniem psychologicznym. W większości spraw wskazana jest gruntowna znajomość prawa w wielu obszarach, a w wielu sprawach gospodarczych - wiedza ekonomiczna oraz z dziedzin zarządzania wraz ze sprawnym poruszaniem się po nich jest wręcz niezbędna.
To, co detektywi cenią w swojej pracy najbardziej, to zaskakujące okoliczności spraw i częstokroć ich wielowątkowość, wymagające inderdyscyplinalnej wiedzy z różnych dziedzin. Na nudę , brak nowych wyzwań i ciągły rozwój trudno w tej branży narzekać.
Prywatny detektyw musi mieć nieprzeciętną osobowość, pozwalającą mu swobodnie odnaleźć się w różnych sytuacjach i wśród ludzi z rozmaitych kręgów społecznych i zawodowych. Wcześniejsze doświadczenia zawodowe , różnorodność wykształcenia oraz wysoka kultura osobista wraz z umiejętnościami interpersonalnymi są niewątpliwie jednymi z najistotniejszych i pożądanych cech osób działających w przedmiotowej branży. Niemniej jednak często detektywami zostają osoby z wykształceniem i doświadczeniem ścisłym- technicznym, informatycznym itp. Doskonała umiejętność posługiwania się specjalistycznym sprzętem oraz wykonywania niekiedy skomplikowanych czynności technologicznych wymaga jednak umiejętności i predyspozycji, których nikt nie uczy, ani na politechnice ani na studiach informatycznych, stąd niezbędna jest dodatkowo pasja i samodoskonalenie.

Dodaj komentarz